دکوراسیون داخلی و چیدمان فضا بسته به ابعاد و نوع کاربری می تواند چالش ها، فرصت ها و نیز محدودیت هایی ایجاد کند برای مثال در فضاهای کوچک گنجاندن تمامی حوزه ها بدون تداخل از چالش های طراحی محسوب می شود حتی در خانه های بزرگ نیز چیدمان متناسب فضا برای گرمی و خالی حس نشدن فضا و حیطه بندی فضاهای موجود نیازی ضروری است پس ابعاد فضا در دکوراسیون عاملی اثرگذار است و اگر شکا فضا و پلان اصلی دارای نقص هایی باشد چالش هایی را بر دارد اما فراموش نکنید هیچ فضایی کامل نیست و با ترفندهای دکوراسیونی می توان با ایجا خطای دید نقص ها را کم و از فرصت ها استفاده بیشتری نمود. با همراه باشید….

چیدمان فضاهای کشیده:

اگر نقشه منزل  دارای فضایی کشیده می باشد می توانید از پارتیشن ها و یا تفکیک کننده ای  برای تقسیم فضا  استفاده نمایید همینطور می توانید از فرش  و یا قفسه ها برای حوزه بندی استفاده کنید  لازم است بدانید بهترین شکل فضا فضاهای مربعی شکل هستند پس برای  نزدیک کردن پلان های کشیده به مربع و عریض تر نشان دادن فضا می تواند از قالیچه ها و عناصر مربع شکل استفاده کنید.      

               

 چیدمان فضاهای باریک:

چیدمان در نشیمن هایی با فضای باریک و با طول بلند و عرض کم می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا اشتباه در چیدمان، فضا را  غیر قابل استفاده و به راهرویی مبدل می سازد که غیرکاربردی بوده و رفت و آمد و انجام فعالیت ها را نیز مشکل می سازد.

چیدمان نشیمن هایی با این خصوصیات کمی مشکل بوده و نیازمند راهکارهایی برای افزایش کارایی می باشد یکی از این راهکارهای موثر ایجاد مسیر اصلی در یک طرف اتاق و گذاشتن مبلمان و وسایل درسمت دیگر است تا افراد بدون مواجهه با موانع و یا برهم زدن آرامش افراد دیگر به فعالیت و حرکت بپردازند از دیگر راهکارها چیدمان اریب است که البته در بعضی موارد ممکن است عملی نباشد اما اگر در چیدمان فضاهای باریک دچار مشکل شدید راهکاری است که گاهی کمک کننده است.

چیدمان و طراحی فضا با سقف های کوتاه و خیلی بلند :

داشتن سقف های نسبتا بلند از مزیت های دکوراسیون منزل محسوب می شوند زیرا سبب دلباز نشان دادن و گشایش در فضا می گردند و از این جهت اگر سقف ها کوتاه هستند برای بلند تر نشان دادن آن ها بهتر است از وسایل و مبلمان و آباژور های بلند و یا کاغذ دیواری های با خطوطی عمودی استفاده شود و پرده ها تا روی زمین امتداد یابند تا با ایجاد خطای بصری سقف بلندتر و فضا گشوده تر به نظر برسد و اگر سقف خیلی بلند باشد که امروزه  به دلیل محدودیت فضاها کمتر شده می توانید برای متعادل سازی از خطوط افقی و گچ بری های روی یک دوم و یا سه چهارم دیوار و یا نصب قاب عکس ها در  ارتفاع پایین تر استفاده کنید.

چیدمان  فضاهای کنج  و غیرکاربردی منزل :

کنج ها و پخ های غیر کاربردی و یا زیر پله ها در پلان منزل به خصوص در فضاهای کوچک می تواند فضا را محدود ساخته و جلوه بدی در دکور ایجاد کنید در چنین فضاهایی بهترین کار استفاده بهینه از این فضاها و کاربردی ساختن آن ها و یا پوشش مناسب آن ها از نظر بصری می باشد  در این مناطق می توانید از قفسه های سفارشی و کاربردی و یا گیاهان استفاده کنید و یا میز کار و کتابخانه ای کوچک و کنجی و آرام برای مطالعه ایجاد کنید. پگ بوردها و همچنین المان های نوستالژیک نیز می تواند ایده  خوبی برای این منظور محسوب شود.